5 יתרונות להוצאת אזרחות אירופית

האיחוד האירופי מאגד עשרים ושבע מדינות ביבשת אירופה, תחת פרלמנט, כלכלה, מערך חקיקה ומטבע משותפים, ליצירת מעצמת על, חיזוק מעמדן בעולם, וזאת תוך שמירה על ריבונות עצמאית של כל מדינה ומדינה.

גם בטרם התאגדות האיחוד האירופי בשנת 1992, דרכון נוסף לבעלי אזרחות ישראלית בלבד היה בבחינת מוצר נחשק, אולם עם הקמת האיחוד, הדרכון האירופי הפך לנחשק, מבוקש ובעל ערך אף יותר.

מאחר ומדינת ישראל היא מדינת קיבוץ גלויות ליהדות העולם, ובזכות העליות הענפות והקשרים ההיסטוריים עם מדינות אירופה, ישראלים רבים, גם כאלה שנולדו וגדלו בישראל ורגלם לא דרכה מעולם במדינת המוצא המשפחתי, עשויים להיות זכאים לדרכון אירופי, מכורח ההיסטוריה המשפחתית ונסיבות העלייה של הדורות הקודמים להם.

מהם היתרונות להנפקת דרכון אירופאי?

דרכון אירופאי הוא למעשה אזרחות נוספת, אשר מספקת לבעליה את כל זכויות האזרח הקיימים במדינה שסיפקה את ההיתר, לרבות כלל הזכויות הניתנות לתושבי האיחוד.

 

  1. חופש תנועה- אזרחות אירופית מאפשרת חופש תנועה בין כל מדינות האיחוד, ללא מגבלה וללא צורך בהיתרים.

  2. לימודים- לימודים בחו"ל מאותתים על סטאטוס כלכלי גבוה? לא בהכרח. אזרחי האיחוד האירופי זכאים להשכלה גבוהה במיטב המוסדות להשכלה גבוהה באירופה, ללא עלות בחלקם הגדול, ובסבסוד משמעותי באחרים, תוך בחירה ממגוון מוסדות ומקצועות, לצד תנאים נלווים דוגמת מלגות קיום וסיוע, מעונות סטודנטים והטבות נוספות.

  3. מגורים- הזכות להתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. בזכות האזרחות האירופית ניתן יהיה לשכור דירה, לרכוש דירה או להתגורר במתחמי מגורים בעלות מפוקחת במדינות בהן קיימת האפשרות. 

 

  1. תעסוקה- אישור עבודה ותעסוקה ללא מגבלת זמן, בכל אחת ממדינות האיחוד, לרבות האפשרות ליזמות, פתיחת עסקים והשקעות. מלבד הזכות לעוד, להשקיע ולהתפרנס, בשונה מבעלי אשרת שהיה זמנית, בעל אזרחות אירופית יוכלו להנות מניצול הטבות המס המקומיות.

 

  1. פטור מוויזה לארצות הברית- בעוד שהרעיון להקל ולאפשר כניסה לארה"ב ללא צורך באשרת שהייה גם לתושבי מדינת ישראל, תושבי האיחוד נהנים מן הנוחות האמורה מזה שנים ארוכות, ויכולים להגיע ולבקר בכל אחת ממדינות ארה"ב-ללא התהליך הבירוקרטי המייגע של הוצאת ויזה.

מלבד היתרונות המוצגים, ישראלים רבים רואים באזרחות נוספת מעין תעודת ביטוח, ויצירת מקום מפלט חוקי וזמין, במקרה של מלחמה או כל אירוע מכונן אחר שידרוש זאת.

הזכות לאזרחות אירופית בעבור ישראלים רבים נובעת מהקשר ההיסטורי של היהדות וישראל עם מדינות אירופה, נסיבות העזיבה והעלייה לישראל- שבמקרים רבים היו נסיבות קשות, עקב גירוש ותחת תנאי מלחמה. למעשה, מדינות האיחוד השונות מכירות בצאצאי האזרחים שעזבו ועלו לישראל בנסיבות הללו, כמי שלא ויתרו על אזרחותם מרצון- ומפעילות מערך בירוקרטי מתאים להשבת האזרחויות הללו.

בין המדינות המציעות אזרחות אירופאית לזכאים נמצאות רומניה, פולין, פורטוגל. אזרחות פורטוגלית ניתנת גם לעולים מתימן, עיראק, איראן (פרס דאז) וספרד, ובכל מקרה של ספק בנוגע לזכאות לאזרחות אירופאית, על פי ההיסטוריה המשפחתית ונתוני העלייה, מוטב לפנות לאנשי מקצוע מנוסים בתחום לבדיקת זכאות פשוטה.

השארת תגובה