עורך דין מסחרי

כאשר מתעורר הצורך בייעוץ משפטי או ייצוג משפטי בתחום המסחרי והעסקי, איש המקצוע שראוי לפנות אליו, הינו עורך דין מסחרי. במסגרת תפקידו מספק עורך דין מסחרי סיוע בעריכה של חוזים מסחריים ועסקיים, לרבות ליווי של העסק ובעליו בהליכים משפטיים המגיעים לערכאות, בעקבות סכסוכים עסקיים או מסחריים מול מתחרים, לקוחות או ספקים. בנוסף לאלו, מסייעים עורכי דין מסחריים במציאת פתרונות יצירתיים בפן המשפטי, התומכים ביכולתם של לקוחותיהם להצמיח את עסקיהם ולהגדיל את רווחיותם.

עורך דין מסחרי מה זה

עו"ד מסחרי הוא כאמור איש מקצוע מעולם המשפט שתחום התמחותו הוא דיני חברות ומשפט מסחרי, על כלל היבטיהם השונים. 

מהם תחומי העיסוק של עורך דין מסחרי?

עם תחומי העיסוק המגוונים של עורך דין מסחרי ניתן למנות:

  • ייעוץ בנושאי מימון – עורך דין מסחרי מכוון את לקוחותיו בהתנהלות המשפטית מול גופי מימון וגופים פיננסיים המספקים הלוואות לעסקים.
  • עריכת הסכמי הפצה – מדובר בחוזים מול עם לקוחות הנוגעים להפצה של מוצרי ייבוא של העסק, מוצרי ייצור ומוצרים שנמכרים על ידי עסק. חתימה על הסכמים מסוג זה מול יצרנים ויבואנים מחייבת מעורבות מצד עורך דין חוזים על מנת להבטיח שכלל ההיבטים המשפטיים הנוגעים לתחום זה יכוסו כהלכה.
  • טיפול בהסכמי זכיינות – עורך דין מסחרי מסייע גם בהסדרת הקשרים בין זכיינים לבין חברות האב במסגרת הסכמי זכיינות.
  • ניסוח הסכמי השקעות – כאן מדובר בחוזים הנערכים מול עם קרן השקעות או משקיעים פרטיים הרלוונטיים עבור עסקים המעוניינים לגייס הון למימון פעילותם העסקית וכן עבור גורמים המעוניינים להשקיע בעסקים וליהנות מתשואה על השקעתם.

השירותים המשפטיים שמעניק משרד עורך דין מסחרי

להלן שלושת הסוגים העיקריים של שירותים משפטיים, שניתן לצפות כי משרד עורכי דין מסחרי יציע לקהל הלקוחות העסקיים המסתייעים בו:

שירותי ליטיגציה מסחרית וייצוג משפטי בערכאות

לא אחת, בעלי חברות ומנכ"לים נדרשים להתמודד עם סוגיות משפטיות מורכבות או משברים עסקיים בעלי השלכות בפן המשפטי. למשל, מקרים של הפרת חוזים, חדלות פירעון, חובות, בעיות גביה, חריגה מתנאי הסכם, ביטולי חוזים, וכן הלאה. למקרים מסוג זה ובפרט להפרות חוזים, ישנו הפוטנציאל להסב לעסקים נזקים כספיים משמעותיים ביותר. לכן נדרשת פעולה משפטית יעילה בעזרת עו"ד מסחרי מנוסה שייצג את לקוחותיו בהגשת תביעות כנגד כנגד סרבני התשלום ומפרי חוזים לבית המשפט, ובהליכי בוררות וגישור, ככל שידרשו.

ניסוח חוזים עסקיים ואכיפתם

משרד עורך דין מסחרי מספק גם שירותי עריכת הסכמים עבור עסקים וחברות הזקוקים למסמכים משפטיים בעלי תוקף מחייב בהקשרים שונים. למשל, עריכת הסכם מייסדים של שותפים בהקמת חברה, יצירת נוסח להצעות מחיר הנשלחות ללקוחות העסק, עריכת הסכם הזמנת עבודה, הסכמי ספקים, וכן הלאה.

ליווי משפטי שוטף לעסקים ותאגידים

משרד עורך דין מסחרי מספק ללקוחותיו העסקיים גם שירותי ייעוץ שוטף, המסייעים לארגון לנהל את פעילותו השגרתית בהתאם להוראות החוק. עורך דין מסחרי מסייע לחברות שהוא מלווה בניסוח מכתבי התראה לחייבים (בין אם מדובר בלקוחות או בספקים), התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים כלפי מתחרים או גורמים הפוגעים באינטרסים של הארגון, ייעוץ בתחום דיני עבודה, וכיוצא באלו.

חשיבות הליווי המשפטי במסחר

בניגוד לתחום המשפטי, השוק העסקי וזירת המסחר הם מאוד דינמיים באופיים ונתונים לשינויים רבים. לכן קבלת החלטות עסקיות צריכה להתבצע במקרים רבים במהירות, אך גם בזהירות. הליווי המשפטי בתחום המסחרי, אם כן, נועד להבטיח שהעסק יוכל לפעול באופן שמשרת את האינטרסים והיעדים שלו מבחינה פיננסית, עסקית ותחרותית, מבלי לסכן את עצמו במישור המשפטי. 

בעשורים האחרונים אנו עדים למהלך של גלובליזציה בתחום המסחר הייצור, היבוא והייצוא.
היות וחברות רבות פועלות כיום בשוק הבין לאומי, חלות עליהן מגבלות, חובות והוראות רגולטוריות, התקפות בשווקים שונים מסביב לעולם. מכאן מתחדד ועולה הצורך בסיוע של גורם משפטי הבקיא בדיני חברות, דיני חוזים ומסחר בינלאומי, שיכול ללוות את העסק הפועל בזירה הבינלאומית.

עורך דין מסחרי שניחן בראייה עסקית ומבין היטב את צרכיו המסחריים של העסק שהוא מלווה, ידע למצוא פתרונות יצירתיים בפן המשפטי שיסייעו ללקוחותיו לשגשג בפעילותם בשוק המקומי והגלובלי כאחד., באופן זה הליווי המשפטי של עו"ד מסחרי מאפשר ללקוח להפנות את משאביו להגדלת הרווחיות של העסק ולפיתוחו. 

בשורה התחתונה

במאמר זה סקרנו את תחומי העיסוק והשירותים שמציע עורך דין מסחרי ללקוחותיו. הסיוע המשפטי שמספק עורך דין מסחרי, יכול לחולל הבדל של ממש בין עסק משגשג לעסק הדורך במקום. זאת לאור העובדה שדיני חברות ומשפט מסחרי הם עולמות תוכן מורכבים ודינאמיים שמחייבים ניסיון מקצועי ענף וידע רב ברמה המשפטית. לא אחת נדרשים בעלי עסקים להתמודד עם משברים שיצאו משליטה, כגון מקרים של הפרת חוזה מסחרי, שעלולים להוביל להפסדים כספיים אדירים.
מעורבות של עו"ד מסחרי שיש לו הכלים לבחון את המקרה בעיניים מקצועיות, היא קריטית למיצוי הזכויות של העסק ובעלי העניין בו, ולצמצום הפסדים. ייעוץ משפטי של עורך דין מסחרי הינו חיוני גם לעריכה של הסכמים וחוזים מדויקים, יסודיים וחוקיים, בזירת המסחר.

כאשר שוכרים את שירותיו המקצועיים של משרד עורך דין מסחרי ותיק, איכותי ואמין, ניתן כאמור להתפנות לניהול העסק, ומקסום רווחיו מבלי לחשוש מההשלכות המשפטיות שפעולות שונות עלולות לגרור.

אם אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין מסחרי מומלץ, מיומן, מנוסה ובעל הבנה עסקית יוצאת דופן, אנו נשמח לסייע לכם לקדם ולהצמיח את הארגון שלכם. 

למאמרים נוספים לחצו כאן