ליטיגציה מסחרית

ליטיגציה מסחרית, מהותה הינה ליווי משפטי של סכסוכים עסקיים ומסחריים. במקרה בו נוצרת מחלוקת מסחרית, עורך דין ליטיגציה מסחרית הוא הגורם שרצוי להסתייע בו על מנת לפתור את הסכסוך ביעילות. עוד ליטיגציה מסחרית מספק ללקוחותיו הבנה ברורה יותר של הוראות החוק בנושא המחלוקת ולכן דרושה התמחות ספציפית בתחום הליטיגציה המסחרית. 

ליטיגטור מנוסה יודע כיצד לנווט את מיוצגיו כך שבהגיעם לבית המשפט, יוכלו למצות את זכויותיהם ולקדם את האינטרסים שלהם בצורה מיטבית. יחד עם זאת, בעזרתו של עו"ד ליטיגציה מסחרית, ניתן במקרים לא מעטים לפתור סכסוכים עסקיים ומסחריים גם מחוץ לכתלי בית המשפט.

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה הינה אומנות ההופעה בבתי המשפט. עורך דין המתמחה בכך נקרא 'ליטיגטור'. מלבד היותו עורך דין מומחה לתחום התמחותו, ליטיגטור טוב ניחן ביכולות רטוריות ואנליטיות יוצאות דופן, לרבות כריזמטיות, חדות מחשבה, יכולת מרשימה לעמידה מול קהל, ורהיטות באופן התנסחותו. אלו הם הכלים שמאפשרים לעורך דין ליטיגציה לקדם את האינטרסים של לקוחותיו בבית המשפט, ולהיות בעל כוח שכנוע התומך בצרכים של מיוצגיו.

בעוד שעורכי דין שאינם ליטיגטורים אינם חייבים להיות בעלי כישורי עמידה מול קהל, יכולת אלתור בבית המשפט, זריזות מחשבתית ומיומנויות של שכנוע ורטוריקה – יכולות אלו הן מטה לחמו של עורך דין ליטיגציה, ובפרט כאשר מדובר על עורך דין העוסק בעולם התוכן המורכב של ליטיגציה מסחרית.

מאפייני הליטיגציה המסחרית

בתחום הליטיגציה אותו סקרנו בכלליות לעיל, קיימת חלוקה לשני ענפים:

  1. ליטיגציה פלילית
  2. ליטיגציה אזרחית

גם תחת הקטגוריות הללו, קיימת חלוקה לתתי ענפים. ליטיגציה מסחרית היא אחד מתחומי ההתמחות בענף הליטיגציה האזרחית. מדובר  בתחום המתרכז סביב מתן ייצוג משפטי לצדדים הנתונים בסכסוכים ומחלוקות בעלי אופי מסחרי, למשל: 

  • ליטיגציה המסחרית בתחום היתרי הבנייה
  • ליטיגציה מסחרית בתחום המסחר הבינלאומי
  • ליטיגציה מסחרית בתחום המסחר וההפצה
  • ליטיגציה מסחרית בתחום של דיני חברות

אופיים של התיקים אשר נדונים בבית המשפט בתחום הליטיגציה המסחרית מצריך בקיאות רבה מצד עורך דין ליטיגציה מסחרית בהוראות החוק ובדיני תאגידים על שלל הקשריהם. לכן מדובר על תחום מורכב שהעיסוק בו מצריך ניסיון מקצועי רב. 

למשל, עו"ד ליטיגציה מסחרית נדרש לבקיאות בדיני חברות הנוגעים הן לתאגידים מסחריים אך גם לגופים ללא כוונת רווח כגון עמותות והתאגדויות שיתופיות. במקביל, נדרש עוד ליטיגציה מסחרית גם להכיר על בוריין את ההגבלות העסקיות הנוגעות לכל אחד מסוגי ההתאגדויות בתחומו. עורכי דין ליטיגציה מסחרית נדרשים להכיר היטב גם נושאים משיקים כגון הסכמי מסחר, חוקי ניירות ערך, הגשה של תביעות ייצוגיות, וכיוצא באלו.

מהי ליטיגציה מסחרית תאגידית?

תחום הליטיגציה המסחרית התאגידית קשור בהתנהלות של תאגידים, המלווה לא אחת בסכסוכים משפטיים שנובעים ממאבקי שליטה בתוך הארגון ו / או מתביעות משפטיות הנוגעות להתנהלות של הנהלת החברה, ובכללן מחלוקות משפטיות בין בעלי מניות בחברה, סכסוכים הנוגעים לאחריות הדירקטורים בחברה או נושאי המשרות, תביעות ייצוגיות בתחום ניירות הערך, וייעוץ לנושאי משרות בארגון בנושאים משפטיים מגוונים. עורך דין ליטיגציה מסחרית תאגידית נדרש לבקיאות בדיני תאגידים ובמשפט מסחרי, ולניסיון בליטיגציה מורכבת בבתי המשפט במגוון התחומים הללו.  

מתי תצטרכו ליטיגטור מסחרי?

כל מי שנקלע לסכסוכים בעלי מאפיינים מסחריים יכול להפיק תועלת מהסתייעות בעורך דין ליטיגציה מסחרית. עוד ליטיגציה מסחרית הוא איש המקצוע שיוכל לייעץ לגבי אפיקי הפעולה האפשריים בנסיבות הנתונות ולאפשר למיוצגיו לפתור את המחלוקת באופן שישרת את האינטרס שלהם.

לא אחת אנו שומעים על מי שנמנעים משירותיו של עו"ד ליטיגציה מסחרית, מתוך הנחה שיוכלו להתמודד עם הסכסוך המסחרי בכוחות עצמם. אולם מדובר בסיכון מיותר, היות וסיכוייו של האדם מן היישוב שאיננו בקיא בדיני חברות, לצאת מההליך המשפטי כשידו על העליונה – הם נמוכים מאוד.
הדרך היחידה לשפר את סיכויי ההצלחה של תיקים בעלי אופי מסחרי הוא להסתייע בעורך דין ליטיגציה מסחרית הבקיא בכלל התקנות והחוקים הרלוונטיים לנושא המחלוקת.

הפנייה לסיוע משפטי מעורך דין ליטיגציה מסחרית, תורמת במקרים רבים גם לקיצור תהליכים, בתיקים שבהעדר ליווי משפטי מקצועי, הטיפול בהם עלול לארוך אף שנים. לדוגמא, ישנם תיקים הנוגעים לסכסוכים עסקיים או מסחריים שמופנים על ידי בית המשפט להליך בוררות וגישור. הליך כזה עשוי להימשך פרק זמן ארוך כאשר אין עו"ד ליטיגציה מסחרית בתמונה.

איזה שירותים מספק עורך דין ליטיגציה מסחרית?

בבואו לייצג לקוח שנקלע לסכסוך עסקי או מסחרי, עוד ליטיגציה מסחרית מבצע איסוף ראיות וריכוז מסמכים רלוונטיים לתיק. עורך הדין בונה את תיק הראיות על ידי ריכוז כלל הרשומות, האישורים והנתונים הרלוונטיים לנושא המחלוקת המסחרית, והנסיבות שהביאו להיווצרותה.

על סמך אלו, לומד עורך הדין את הפרטים הנוגעים לסכסוך, מבצע תחקיר מעמיק של הרקע למחלוקת ובוחן היטב את הראיות הרלוונטיות לתיק והרקע של הצדדים המעורבים בו. כל זאת כחלק מבניית האסטרטגיה המשפטית לשלב הראיות וחקירת העדים בבית המשפט. 

במקביל, בוחן הליטיגטור המסחרי את החוקים והפסיקה הרלוונטית לתיק של מרשו, על מנת להגיע להליך המשפטי ברמת מוכנות מקסימלית. הליכי ליגיטציה מסחרית מחייבים, כאמור, בקיאות רבה בהוראות החוק ובדרישות הפרוצדורליות בדיני חברות, המשתנות לפרקים, לצד הכרה של אופן ההתנהלות של ההליכים השונים והוצאתם אל הפועל, שעשויים להטות את ההליך המשפטי לכאן או לכאן.

ליטיגציה מסחרית וחשיבות הליווי המשפטי

עורך דין ליטיגציה מסחרית מספק ליווי משפטי רב ערך, במקרים של סכסוכים עסקיים ומסחריים. ליטיגטור מסחרי אחראי לספק למיוצגיו ליווי משפטי שוטף בהליך המשפטי על כל שלביו. החל מהכנה של כתבי טענות שמוגשים לערכאות המשפטיות השונות, הכנה של תצהירים, הכנת כתבי התביעה וכתבי ההגנה, סיכומים, וכמובן – הופעה בדיונים המתקיימים בערכאות השונות, אשר בהן אחראי עורך הדין לחקור גם עדים. פעולותיו אלו של עו"ד ליטיגציה מסחרית במסגרת הליווי המשפטי שהוא מספק, הן קריטיות, כאמור לקידום מטרותיו של הלקוח בהליך. 

למאמרים נוספים לחצו כאן